V dnešním díle našeho seriálu se budu věnovat modelu výrobce, který se ještě v této sérii neobjevil, ale o němž jsem se již nejednou zmiňoval a to především ve spojení levných, ale vybavených přístrojů. Jako poslední to byla nedávná recenze modelu M52, který překvapil a to velmi příjemně. Již je tedy jasné, že řeč je o přístrojích značky Mlais, u nichž výrobce vsází na jednoduchý design, který i přes to působí velmi svěže. Dnes se podíváme na zoubek modelu Mlais MX, který je v eshopech prodáván pod označením MX Base. O tomto modelu jsem psal již kdysi, ale dnes jej rozebereme detailněji až do nejmenších podrobností.
Co se nám tedy v tomto modelu nabízí?
V první řadě mnoho uživatelů jistě potěší výběr barev, který sice není kdovíjak závratný, ale i tak rozšíření klasické černé a bílé o purpurově modrou je malý bonus. Tím pádem si vyberou i jedinci, kteří nechtějí z nějakého důvodu otřelou klasiku, ale spíše se trochu odlišit k čemuž je vzhledem k výraznosti tato modrá absolutně ideální. Mlais MX není sice žádný lamač designérských srdcí, ale díky kovovému rámečku se posouvá v oblasti vzhledu mezi svými skupinovými vrstevníky trochu dále a nabourává nudný jednotvárný ráz plastového šasi. Podotýkám, že vzhledem k absenci přerušení pro antény mám podezření, že se jedná o plast imitující kov, ale mohu dodat, že toto napodobení je velmi věrohodné. Matné provedení zadní strany přístroje tomuto dodává ráz sebejistoty a díky zaoblení celého krytu baterie tak vypadá telefon vážně velmi dobře. Kovový rám navíc dostal neleštěný povrch a musím uznat, že tento krok celkovému vzezření velmi pomohl. Na zadní straně najdete kromě čočky fotoaparátu s přisvětlovací diodou také jednoduché avšak povedené logo výrobce společně s dosti širokou mřížkou hlasitého reproduktoru. Tento prvek designu je jedním z těch, které spojují jednotlivé modely Mlais. Přední stranu telefonu pochopitelně z velké části okupuje displej, a nad ním se nachází kromě senzorů mřížka reproduktoru hovorů společně s předním fotoaparátem. Spodní lem displeje opět obsadila tři kontextová funkční tlačítka, u nichž Mlais po vzoru jiných svých modelů také nevyužilo softwarové možnosti a rozhodlo se pro hardwarovou kapacitní alternativu. To ale ve své podstatě není vada, zvláště pak jsou li tato tlačítka dostatečně podsvícena. S tímto aspektem však Mlais u svých modelů problémy nemá a osvětlení funkčních tlačítek nepřehlédnete ani za denního světla. Jako taková vypadá přední strana telefonu skutečně velmi povedeně čemuž vděčí z velké části i zkosenému lemu kolem krycího skla. Na bočních stranách přístroje se nacházejí vpravo hlavní zapínací tlačítko a vlevo kolébka hlasitosti. Ve spodní části by jste marně hledali nabíjecí micro USB konektor. Ten se nachází opět na horní hraně společně s 3,5mm audio výstupem a v případě Mlais MX ještě bonusem v podobě IR portu.
Suma sumárum tedy design hodnotím jako velmi podařený. Sice se nejedná o kombinaci kov a sklo jako v podání vlajkových lodí zavedených výrobců, ale v cenové hladině okolo 130 euro jde o jeden z podařenějších přístrojů. Ale nechvalme dne před večerem a pojďme se podívat co MX nabízí v oblasti pracovní výbavy.
Jako srdce tepe pod kapotou tohoto modelu čtyř jádrový procesor MT6735 od společnosti Mediatek, který pod 64 bitovou architekturou nabízí 1,3GHz taktovací frekvence, což sice není mnoho, ale z nižší střední třídy to MX posunuje blíže ke středu. Tomu napomáhá také operační paměť, která dostala kapacitu 2GB, díky čemuž strčí do kapsy mnohé přístroje v podobně cenové skupině. Tato kombinace ještě obohacena výkonem grafického procesoru Mali-T720 nabídne uživateli již rozumný dostatek výpočetního výkonu k tomu, aby si zahrál i náročnější hry. Samozřejmě, že u těch skutečně náročnějších již pocítíte rezervy, ale i tak tato výbava postačí i pro ne sice nejplynulejší, ale hraní například závodního Asphalt. S nadílkou v podobě Angry Birds či jiných podobných tento telefon nenamítne vůbec nic a takovéto tituly si užijete zcela nerušeně. I kapacita úložiště potěší. I když se v dnešní době najde mnoho levných modelů s relativně slušnou výbavou, mnohdy je tento dojem v konečném důsledku pokažen malým úložištěm v podobě 8GB ROM. Mlais MX ale dostalo dle mého minimálně skutečně použitelnou kapacitu 16GB, kterou lze navíc rozšířit použitím paměťových karet až o dalších 64GB. To už v součtu hodně slušných 80GB z čehož uživateli zůstane při základním softwarovém vybavení k dispozici asi 76GB.
V oblasti foto výbavy již Mlais MX trochu ztrácí a je škoda, že nabízí pouhých 8MP pro hlavní fotoaparát. Ten sice disponuje optikou společnosti Sony se světelností celých f/2.2, ale ani tohle nenahradí chybějící výkon. Každopádně pro focení běžných snímků a za denního světla nabízí tento snímač výkonu dostatek. Sice výsledek nemůžete srovnávat s top modely či například 13MP snímači, ale i tak na běžné focení plně postačuje. Na dovolenou bych si ale vzal raději lépe vybavený telefon, či v ideálním případě klasický fotoaparát. Je sice pravda, že dnešní špičky v podobě Xperia Z5 či Samsungu Galaxy S6 mají téměř dokonalé fotografické vlastnosti, ale i tak, zrcadlovka je zrcadlovka a tu nikdy telefon nenahradí. Přední fotoaparát ale již dostal klasický příděl v podobě 5MP snímače, který na selfies či rychlé fotografie s přáteli na sociální síť bohatě postačí a i když zde jsou také znát jistě rezervy, svůj účel splní vždy. Ostatně, pokud si budete chtít prohlédnout své fotografie na displeji telefonu, mnohem lepší kvalitu zde téměř nepoznáte. Ten totiž nabízí na úhlopříčce 5 palců rozlišení 1280 x 720, tedy HD, čímž dostáváme jemnost obrazu 294ppi. Tato hodnota je tedy na pomyslné hranici vysoké kvality obrazu 300ppi. I tak ale běžnému uživateli nabídne vynikající podání barev a díky technologii IPS také výbornou viditelnost i v ostřejších pozorovacích úhlech.
Konektivita je věc, v níž je Mlais MX jedním z mistrů ve své třídě a ač zde chybí stále oblíbenější NFC, přidává se k modelům jako je například UMI Hammer S a nabízí možnost ovládat domácí spotřebiče pomocí integrovaného infraportu. Někdo může namítat, že nejnovější vlajkové lodě od Samsungu tuto výbavu mají také, ale my se zde bavíme o cenové skupině nesrovnatelně nižší, asi jen pětkrát. Bonusem je také konektivita mobilních sítí, kde sice u 4G FDD-LTE chybí opět 900MHz pásmo jež využívá český Vodafone, ale za to jsou tyto rychlé sítě doplněny podporou pásem TDD-LTE. Pro našince sice nedůležitý fakt, ale i tak se jedná o bonus pro klientelu v Číně. Dále samozřejmě Mlais MX podporuje klasické 2G a 3G sítě společně s možností připojení WiFi či Bluetooth ve verzi 4.0. Pro mobilní sítě pak máte k dispozici dva sloty pro SIM karty v kombinaci standard a micro.
V čem je však Mlais MX jedním z těch lepších je kapacita baterie. Ta se zde vyšplhala na celých 4200mAh a výrobce tento fakt nezapomněl vyzvednout tím, že ve své reklamě opět použilo tolik oblíbeného Iron Mana. Tato kapacita v kombinaci s výbavou dá uživateli zcela bezproblémový jeden den, když budeme hovořit o náročném a vytíženém uživateli, a těm běžným bez problémů dny dva. U svátečních uživatelů můžeme hovořit i o třech dnech a více, ale tato skupina má svého společníka spíš jen jako jakési závaží. V tomto ohledu by se mohlo na první pohled zdát, že díky velikosti baterie bude váha modelu o dost vyšší a konec konců, je to pravda. Mlais MX ač pouze pěti palcové si sáhlo téměř na hranici 200 gramů a to již může být poznat, hlavně pokud jste předtím neměli jako společníka žádné “pádlo”. Rozměry se také mírně posunuli vzhůru na 145,8 x 71,5 x 9,9mm, což především na straně tloušťky řadí tento model mezi ty rozměrnější. Mnoho uživatelů ale jistě tento centimetrový “nedostatek” rádo omluví s ohledem na nabízenou výdrž.
Navíc musím Mlais pochválit také za to, že jako jeden z mála výrobců se drží svého nasazeného standardu a všechny modely obsahují již v základu podporu ovládaní pomocí gest, což je mnohdy velmi příjemný pomocník.
Sečteno a podtrženo, Mlais MX nabízí v poměru k ceně velmi zajímavou dávku výbavy a jistě potěší nejednoho majitele. Rezervy u něj samozřejmě najdeme, ale nejste-li fotografičtí nadšenci či si nepotrpíte na skutečně vysoce kvalitní snímky tento fakt nebude nutno ani k mínusům přičítat. Těch však není mnoho a v podstatě až na zmiňovaný hlavní fotoaparát je Mlais MX vynikající volbou pro ty, kteří nechtějí utrácet za drahé vlajkové lodě zavedených výrobců, či si zkrátka řeknou, že více nepotřebují. Za mě každopádně palec nahoru a i ke zkušenostem s tou to značkou Mlais opět chválím.
Autor: Jiří Florián
Další články:
12. díl seriálu - UMI Hamer S - 2015-08-23 13. díl seriálu - Siswoo Longbow C50 - 2015-08-24 14. díl seriálu - Leagoo Elite 5 - 2015-08-29 15. díl seriálu - VKworld VK6050S - 2015-08-30 16. díl seriálu - Ubro M1 - 2015-09-05 17. díl seriálu - Elephone G9 - 2015-09-06 18. díl seriálu - UMI Fair - 2015-09-19 19. díl seriálu - Cubot H1 - 2015-09-19 20. díl seriálu - Doogee HomTom HT5 - 2015-09-26 | --- Mlais M7 - Našlapaná "bestie" pod 180 euro --- 2015-06-25 --- Mlais M52 - Dravec střední třídy za lidovou cenu - Unboxing --- 2015-09-24 --- Mlais M52 - Dravec střední třídy za lidovou cenu - Recenze --- 2015-09-26 |
Žádné komentáře:
Okomentovat