Jak jsem se již v Unboxingu zmiňoval, ZOPO není na mobilním trhu žádným nováčkem a hlavně v poslední době tento fakt potvrzuje díky kvalitě svých zařízení. Použité materiály mají sice jisté nedostatky, ale to spíše jen v tom ohledu, že jde stále pouze o plastová zařízení. Tak či onak, designové zpracování je téměř u všech modelů skvělé a za vzhled toho co má ZOPO v nabídce se v žádném případě stydět nemusí. V Unboxingu jsme se podívali na zoubek balení a tomu, jak vypadá telefon zvenčí a zda si dal výrobce záležet nejen na výbavě, ale také na tom marketingovém lákání pomocí prvního dojmu. Zde mohu říci, že se tedy nejedná o žádný výkvět prvotřídního prodejního marketingu, ale v žádném případě se mezi konkurencí toto balení neztratí a k dobru hraje modelů ZOPO především fakt, že na rozdíl od mnoha jiných čínských výrobců poznáte hned jaký model jste vlastně dostali, neboť pro každý model je balení jedinečné, tedy v oblasti potisku. Zkrátka je na povrchu velmi zřetelně viditelné jaký model se uvnitř ukrývá a také zde najdete základní specifikace.
Nyní se již ale vrhneme na samotnou recenzi a hned v začátku musím říci, že ač ZOPO odladěností systému nepatří zrovna k nejlepším, výbavou a spolehlivostí velmi mile překvapilo.
V hardwarové výbavě, budeme-li brát ohled na skupinu uživatelů na níž model cílí a také cenovou relaci, má ZOPO Speed 7 jistě co nabídnout a není toho v žádném případě málo. V první řadě se podíváme na shrnutí výkonových parametrů.
Systém | Android 5.1 Lollipop |
Procesor | MT6753, 8Core, 1,5GHz, 64bit |
RAM (GB) | 3 |
ROM (GB) | 16 (11,30 k dispozici) |
Paměťové karty | Ano (64GB) |
Kapacita baterie (mAh) | 2500 |
Displej | 5,0” IPS FHD (1920 x 1080), 480dpi |
Zadní fotoaparát (MP) | 13,2 autofokus, 4864 x 2736 |
Přední fotoaparát (MP) | 5,3, 3072 x 1728 |
SIM | Dual, Micro/Micro |
Konektivita | Wifi, Bluetooth 4.0, GPRS, 2G, 3G, 4G LTE (800/1800/2600 MHz) |
Rozměry (mm) | 146,1 x 70,6 x 8,6 |
Váha (g) | 150 |
Další | OTG, podpora gest |
Specifikace tedy jasně říkají, že ZOPO Speed 7 není žádný lenoch a má ve svém nitru pěknou dávku výkonu. Samozřejmě na současné vlajkové lodě zavedených značek ještě podstatně ztrácí, ale nesmíme zapomínat, že se zde bavíme o telefonu, jehož cena se pohybuje v maximální výši do 200€. V testu Antutu sice Speed 7 nepředvedl zázračné skóre a výsledkem jen těsně předčil kdysi vlajkovou loď a stále velmi oblíbený model LG G2, ale v reálném provozu jsou výsledky diametrálně odlišné a v případě tohoto hráče se jen potvrzuje, že ač velmi oblíbený, je test Antutu velmi zkreslující údaj.
Pokud bychom totiž srovnávali tyto údaje, museli bychom říci, že již recenzované Mlais M52 je mnohem výkonnější. Z reálného světa však musím říci, že v tomto případě bychom byli od pravdy velmi daleko. V jistých ohledech jsou tyto dva modely výkonově srovnatelné, neboť Mlais M52 dohání nižší kapacitu operační paměti výkonnějším chipsetem, avšak ZOPO Speed 7 na druhou stranu exceluje v jiných, velmi důležitých aspektech.
Abych tedy zkusil, co ZOPO Speed 7 zvládá, jal jsem se spustit vícero aplikací a ihned poté nainstaloval a spustil Asphalt 8. Načítání sice trvalo o něco déle, než by uživatel očekával, ale pak šlo již všechno jako na drátkách. Sekání se nekonalo, zamrzání jsem ani nevěděl, že něco takového existuje a neobjevily se ani trhané pohyby. Když jsem však již nechal běžet na pozadí při multitaskingu aplikace typu Facebook, Twitter, Google + a podobné, bylo již poznat, že něco zkrátka musí pryč. I tak se ale telefon držel velmi statečně a mohu říci, že jsem si dokázal bez problémů zahrát. Za to ale vděčíme díky správě operační paměti, s níž si výrobce pohrál, troufám si říci výborně. Ihned po spuštění totiž zjistíte, že z paměti RAM je vám k dispozici celých 2,2GB, o čemž se u všech současných vlajkových lodí může uživatelům pouze zdát. ZOPO Speed 7 si pro systém ukrojí po startu pouhých cca 800MB, z čehož navíc 120 tvoří procesy, které lze ještě vypnout. Zde tedy před výrobcem smekám a musím říci, že v tomto ohledu se snažil. Ani po 5 dnech používání se mi nikdy nestalo, že bych měl operační paměti nedostatek a i při náročném multitaskingu stále zbývalo dost na plynulé fungování. Ano, občas jsem zpozoroval, že se telefon zapřemýšlel, ale skutečně jen na okamžik, což běžný uživatel téměř nepozná. K výraznému zpomalení telefonu nedošlo ani po nasazení 32GB paměťové karty společně s dvěma aktivními SIM. Mnohdy se u levných modelů můžete s plynulým používáním při nasazení paměťové karty s vyšší kapacitou rovnou rozloučit, ale opět musím v tomto ohledu ZOPO pochválit. Pokud se tedy podíváme na tyto paměťové aspekty v souhrnu, dostáváme skvělou správu procesů operační paměti, základní úložný prostor 11,2GB plus paměťové karty s podporou až do 64GB. Zde tedy myslím si dostačující hodnota, neboť 75GB úložného prostoru není v mobilním zařízení vůbec málo a postačí i náročnějším uživatelům.
V oblasti displeje a fotoaparátu předvedlo ZOPO u modelu Speed 7 také vynikající výkon. Pěti palcový IPS panel s rozlišením 1920 x 1080, tedy FHD, nabízí vynikající pozorovací úhly a podání barev je také na velmi vysoké úrovní. Nejedná se sice o kvalitu QHD displejů či AMOLED zobrazovačů nejnovějších vlajkových lodí, ale běžný uživatel zde pixely nezahlédne a jemnost zobrazení 440ppi je na úrovní hodnocené jako “Skvělá”. O kvalitu obrazu u tohoto modelu tedy strach mít nemusíte a užijete si naplno i náročnější snímky či vysoce kvalitní fotografie. A právě zde přichází hlavní překvapení tohoto modelu. Hlavní fotoaparát, který nabízí rozlišení 13,3MP a je schopen pořizovat fotografie v rozlišení 4864 x 2736 potěší mnohdy i náročnější uživatele. Nejen že za denního světla jsou fotografie čisté a podání barev je také na vysoké úrovní, ale výrobci se povedlo zbavit nešvaru mnohých čínských modelů, jimiž je šum za zhoršených světelných podmínek. I za tmy s pomocí blesku dokáže totiž ZOPO Speed 7 pořídit kvalitní fotografie, na nichž je šum patrný pouze při zvětšení fotografie. Zde musím ZOPO skutečně velmi pochválit, neboť například Mlais M52 či i dokonce velmi oblíbený Ulefone Be Touch 2 má v tomto ohledu ještě co dohánět. I samotný blesk podává skvělé výkony a jeho osvětlovací schopnosti jsou velmi dobré. U přední kamery již jisté rezervy zaznamená každý a zde, zvláště při zhoršených světelných podmínkách, je již šum patrný i při běžném focení. Na selfies pro sociální sítě či rychlé snímky ale kvalita také dostačuje a zařadil bych ji ve své skupině spíše k těm lepším. Jako konkurenta zavedených výrobců bychom zde mohli zmínit například povedený Huawei P8 Lite, který v oblasti fotoaparátů nabídne skutečně prvotřídní kvalitu, avšak není vhodný pro uživatele, kteří touží využívat jak paměťové karty, tak dvě SIM současně. Za přibližně stejnou cenu zde dostanete ale pouze HD zobrazovací panel, který ale i tak podává velmi dobré výkony, společně s 2GB operační paměti RAM a osmi jádrovým procesorem Kirin620, jenž nabízí takt 1,2GHz. I baterie je poněkud slabší a 2200mAh oproti 2500mAh by již mohlo být znát. Zde však hraje opět roli náročnost hardwarové výbavy a s výdrží jsou na tom tyto dva modely v konečném důsledku zcela stejně. Výhodu má však Huawei P8 Lite v podpoře LTE sítí, neboť na rozdíl od ZOPO Speed 7 podporuje veškeré u nás využívané frekvenční pásma.
Také nesmíme zapomenout na výbavu zvukovou. Zde se u reproduktoru hovorů ZOPO také ukázalo a ten vám zvuk zprostředkuje čistě a dostatečně hlasitě. Co do hlasitosti nezůstává pozadu ani hlasitý reproduktor, avšak zde se bohužel výrobci nepovedlo dotáhnout kvalitu do konce a díky snaze o alespoň jakousi minimální kvalitu basové oblasti při vyšší hlasitosti občas zaslechnete vibrace reproduktoru, což není zcela příjemné. Zde by si zasloužil tento model více péče.
Suma sumárum v oblasti hardwaru předvedlo ZOPO skvělou práci a ačkoliv se nároční uživatelé jistě podívají jinam, za danou cenu nabízí tento model skutečně hodně “muziky”.
A jak se tento “malý” krasavec ukázal po softwarové stránce?
Ihned po spuštění telefonu se dostanete rovnou na domovskou, respektive zamykací obrazovku. Žádné zaváděcí nastavení a zadávání účtu, toto ZOPO zcela vynechalo a nechává uživateli možnost rovnou začít telefon používat bez nutnosti cokoliv nastavovat. Samozřejmě v takovémto případě máte k dispozici skutečně jen obyčejný telefon a jako smartphone by jste jej moc nevyužili, ale možnost zde je. Samotné prostředí dostalo kabát v podobě grafické nádstavby výrobce , která nese název MOLY, ale to pouze v grafickém podání ikon či menu aplikací. Zbytek čistého androidu zůstal v podstatě nedotčen a najdete zde klasickou lištu upozornění s ovládacími prvky či menu Nastavení, kde pouze přibyly položky související s funkcemi daného zařízení, jako je ovládání gesty či možnost pomocí napsání gesta na zamykací obrazovku spustit předvolenou aplikaci, či pouze dojitým poklepáním zapnout displej. Vyzvednout zde musím také funkci OTA update, který zde skutečně funguje tak jak má a ihned po spuštění proběhla aktualizace a to bez jakýchkoliv potíží. To sice není v dnešní době nic neobvyklého, ale i tak chválím za plnohodnotnou podporu ze strany výrobce.
Co již není tak pozitivní, avšak ani ne na škodu, je množství předinstalovaných aplikací. Výrobce se zde již částečně posunul na úroveň zavedených značek a do čistého androidu přidal aplikace dle vlastního výběru, jako jsou hry, tři prohlížeče v podobě Chrome, Opera a výchozí Android či přímý odkaz na stránky ZOPO. Zde však podotýkám, že veškeré aplikace, kromě výchozích Gapps, je možné jednoduše odinstalovat a tudíž se nejedná o balast, ale spíše o jakousi aktivitu ze strany výrobce. Navíc je poznat, že i samotný výrobce nemá veškeré aplikace pevně určené, neboť na dvou ze šesti kusů tohoto modelu, byly předinstalovány zcela rozdílné aplikace než na ostatních.
Tak či onak, po celou dobu zkoušení byl chod systému zcela plynulý a skutečně velmi svižný. Jakožto zarytý fanoušek alternativních ROM a Launcherů jsem po dvou dnech nainstaloval svůj oblíbený Nova Launcher a poupravil si vzhled a možnosti k obrazu svému. Zde musím říci, že ZOPO Speed poté předvádělo ještě bravurnější podívanou a přechody mezi plochami či nabídkou aplikací byly zcela plynulé a bleskurychlé.
Při připojení k datovým sítím, ať již mobilním či WiFi telefon načítá vše bez problémů a nedochází ke ztrátě signálu či problémům ze strany WiFi. Vše zkrátka funguje tak jak má. Dokonce i ovládání pomocí gest, jako je posouvání stránek a podobně vykazovalo jen minimální chybovost a ze 95% reagovalo absolutně perfektně, těch zbylých 5% jsem pravděpodobně zavinil sám přílišnou rychlostí pohybu.
V souhrnu tedy musím konstatovat, že ačkoliv v jistých aspektech má ZOPO Speed 7 také své mouchy a není tedy perfektní, v dané kategorii se jedná pravděpodobně o téměř nejlepší volbu a konkurencí by mohly být pouze některé modely již zavedených značek, u jejichž výběru by svou roli hrála dostupnost servisu. Již nyní však najdete tento model u prodejců u nás, kdy například MALL.CZ nabízí ZOPO Speed 7 již za 5300Kč čímž tedy cenou značně trumfuje zmiňovaného konkurenta Huawei P8 Lite, který je dostupný také na MALL.CZ a to za 6500Kč.
Za mě tedy říkám modelu Speed 7 jednoznačně ANO, což se potvrzuje také stále větším zastoupením na českém a slovenském trhu.
Autor: Jiří Florián
Žádné komentáře:
Okomentovat